15. 8. 2012

Poviedka: Desivé sny slečny Slečny

O úspechoch okolo
Všetci okolo nej sú tak úspešní, až je to desivé. Je to druhý týždeň, čo nemôže prestať tá bolesť v hrudníku. Bodavá, pálivá bolesť. Nevládze dýchať. V noci sa prehadzuje na posteli, chcela by kričať, ale nemôže. Občas len leží a nedýcha, pár sekúnd cíti úľavu.

Koľko násilia sa zmestí do ľudskej mysle?
Tak veľa, tak veľa. Tak desivo veľa.

Epilóg
Sestry s jazvami, blázni a hlupáci. Dojímavé historky, ktoré sú nepodstatne podstatné. Konečne a možno navždy. Dôverné, hĺbkové rozhovory so záchodovou misou. Nespláchnuteľné časti natrávenej koly, pozdrav priamo zo žalúdka. Spoločné pokusy o spláchnutie. A priateľstvo, ktoré trvá aj na druhý deň, keď už vyprchá alkohol zo žíl.

Kobyla
Kedy presne nastal ten moment, keď sa to začalo rútiť tam, kde sme teraz? Neviem si na to spomenúť. Snažila som sa na to myslieť, keď som bola polonahá pripútaná ku klietke kovovým obojkom a ktosi vzadu mi "dával lekcie". Suka neposlušná. To ozaj som? Tí, čo ľudí spravodlivo trestajú. Nikdy sa na nič nepýtajú. A pomáhajú tak nezištne. Musím byť poslušná.

M.
M. musela kráčať iba po jednom chodníku, i keď naokolo je ich tak veľa. A sú omnoho krajšie. Dláždené zlatom. Vyrobené zo snov. Vábia a spievajú a dráždia a spôsobujú príjemné pocity v žalúdku, podbrušku i hrdle. Ale ona nesmie, ona musí pokračovať tým chodníkom, po ktorom ide.Naozaj musí?

Koľko tej malty, Štefan?
M. robil strážnika na oddelení pre väzňov so samovražednými sklonmi. Bola to fajn práca a tak tancoval. V izbe, ktorá je namaľovaná na krvavo červeno, tancuje ladne, ladne. Má oblečené zlaté sako a je mu fajn. Jemne sa krúti a točí bokmi. V ústach má ružu. Udáva rytmus. Je to príjemný pocit.

Viete, prečo je na svete tak málo jarných kvetov?
S prvými jarnými dňami sa vyberú do lesa a natrhajú ich čo najviac. A potom ich predávajú v podchode na Zochovej. Kto za to môže?