6. 2. 2008

Poviedka: Nehoda (SK)

Predslov

Pani Shiftová za celý svoj život chcela iba jedno, pracovať pre našu maliarku a pozerať sa na jej obrázky mora. Predstavovala si, že pláve s morskými riasami. Jej morské riasy boli zvláštne a boli živé. Mali ruky, nohy a tak. Pani Shiftová bola v našej dedine považovaná predovšetkým za čarodejnicu, a potom za svätú ženu, ale viac za čarodejnicu. A pani Shiftová tiež v tomto príbehu nie je dôležitá. Dokonca sa tu vôbec nevyskytuje, okrem tohoto predslovu.

Kapitola prvá - Mŕtvola

Naša dedina sa volala Mucha. Mnohí sa nám za to smiali, pretože to bolo hlúpe meno. Naše domčeky boli usporiadané v kruhoch. Strechy boli z dreva. Mali sme Hostinec, Hotel, Dom šťastia, Knižnicu, obchodíky a Domček, kde sa čarovalo. Nikto nevedel, prečo sa naša dedina volá tak hlúpo. Všetko začalo, keď v našej dedine našli mŕtvolu.
Bolo to ráno, okolo ôsmej hodiny. Slečna Plavkyňa sa prechádzala po záhradách a tam bola tá mŕtvola. Bola zhnitá, nabodnutá na kôl cez krk. Okolo bolo veľa múch. Plavkyňa zavolala do záhradky takmer všetkých obyvateľov dediny.
Starostka Eyrová povedala: "Mŕtvola nabodnutá na kôl, cez hrdlo. V koži má triesky, oči má biele a zazerá na mňa."
Tak nejak to povedala.
Našu mŕtvolu sme vystavili v Dome šťastia. Dali sme jej aj meno - Markétka. Bolo jasné, že sme si ju obľúbili. Umývali sme ju voňavou vodou, potierali sme ju olejom a obetovali sme jej niekoľko nepodstatných dedinčanov a knihovníčku. No aj tak za pár dní začalo vyšetrovanie. Zahájila ho starostka Eyrová. Zobrala nám Markétku a nám potom stmavli oči. Možno sme aj oslepli a zaspali. Po dedine sme chodili ako múmie. Chýbala nám jej vôňa. Starostka Eyrová ju mala pri sebe pätnásť dní. Potom nám Markétku vrátila so slovami: "Viem, kto ju nabodol na kôl. Dnes večer bude možno súd."
Tak sme znova začali vidieť a mali sme ju späť.
Večer sme zistili, že hnije rýchlejšie. Vedeli sme, že dlho nevydrží a potom bude navždy zatratená a my s ňou. Jedinou nádejou bola starostka Eyrová. Čakali sme na jej súd.

Kapitola posledná - Mŕtvola

Slečna Plavkyňa niekam zmizla. Potom sa niečo stalo aj Markétke. A my sme márne čakali na súd. Nikdy sme sa nedozvedeli, kto nabodol Markétkin krk na kôl. Starostka Eyrová nevychádzala z domu snáď niekoľko rokov a všetko to ubehlo veľmi rýchlo.
Nakoniec Eyrová vyšla von. Povedala: "Niečo sa stalo našej Markétke. Niekto jej urobil nepekné veci."
Potom bolo všetko tak, ako predtým. Plavkyňa sa prechádzala po záhradkách, starostka Eyrová nás chránila a knihovníčka predávala knihy. Všetci sa smiali, že sa naša dedina volá Mucha a nikto si nepamätal na žiadnu Markétku. Ale ja áno.

Slovo na koniec

Volám sa Anna. Mám čiernu sukňu a moja noha má slabú kosť. Kedysi som žila v dedine, kde bývali iba samé ženy a boli to všetko bláznivé ženy. Videli hrozné veci a ja som to všetko videla tiež.

„Dopredu si nachystáte kamene, tehly. Mláťte ho do hlavy. Keď uvidíte mozog, môžete prestať.“
Enderov tieň, O. S. Card